piątek, 3 stycznia 2014

Haribo

Dzisiaj rozpoczynam serię o znanych markach wywodzących się z krajów niemieckojęzycznych.

Każdy chyba zna markę Haribo. Jest to jedna z najbardziej znanych niemieckich marek, producentów słodyczy. Siedziba koncernu znajduje się w Bonn. Firma została zarejestrowana 13.12.1920. Na początku kapitał firmy był niewielki. W 1922 roku założyciel Hans Riegel (właściwie Johann Riegel) wymyślił znanego misia Haribo - Gummibär. Nazwa wywodzi się z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela oraz miasta (Hans Riegel Bonn).

W 1935 roku powstała filia firmy w Kopenhadze. W 2000 roku firma była podejrzewana o zatrudnianie pracowników przymusowych podczas II wojny światowej, czemu producent oczywiście zaprzeczał. Po wczesnej śmierci założyciela (1945) interesy przejęła jego żona. W 1946 roku synowie Hans i Paul powrócili z wojennej niewoli i aktywnie włączyli się w prowadzenie firmy, przejmując w kolejnych latach kilka mniejszych przedsiębiorstw.

Dzisiaj Haribo ma ok. 6000 pracowników w pięciu zakładach w Niemczech i 10 w innych krajach Europy. Produkty są sprzedawane w ponad 100 krajach.

Niemieckie hasło reklamowe brzmi "Haribo macht Kinder froh - und Erwachsene ebenso". Polskie - Haribo smak radości.

Najsłynniejszym produktem Haribo są misie żelki - Gummibären. Mają one ok. 2 cm. Aby je odróżnić od miśków innych producentów, Haribo nazywa swoje tak właściwie nie Gummibären, lecz Goldbären. Cesarz Wilhelm II rzekomo chwalił miśki jako najlepsze, co wynaleziono w republice. Na opakowaniu jest napisane zresztą "Das Original seit 1922".

Reklama Haribo:

Haribo Werbung

8 komentarzy:

 1. Szczerze mówiąc osobiście tych żelek nie lubię, o dziwo wolę te tańszych i niepopularnych marek xd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja z kolei uwielbiam Haribo, a tych innych nie znoszę, są zbyt miękkie ;P. Też w planach mam post o Misiach-Żelkach i innych niemieckich słodkościach, ale to pewnie bliżej wiosny.

   Usuń
 2. Ciekawy pomysł na cykl. Będę zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również będę zaglądać- ciekawa jestem następnych produktów.Haribo uwielbiam -to smak mojego dzieciństwa:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zobaczyłam ten wpis i od razu zaświeciły mi się oczy! Dużo ciekawostek, dzięki za to!

  OdpowiedzUsuń
 5. Niecierpliwie czekam na kolejny wpis :) sama uwielbiam misie Haribo i kojarzą mi się one nieodłącznie z Niemcami :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Haribo :) i nigdy nie znalam historii powstania firmy - cos w tych zelkach jest ze tak rozweselaja ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ulubiona wersja "moich" dzieciaków: Haribo macht Kinder Fett, steht sogar im Internet! ;) Sama do fanek marki się nie zaliczam.

  OdpowiedzUsuń