poniedziałek, 12 października 2015

25 lat Jedności Niemiec i małe porównanie

3 października 2015 roku minęło 25 lat od zjednoczenia dwóch państw niemieckich. O Dniu Jedności Niemiec pisałam już rok temu:

Tag der Deutschen Einheit

Wschodnie kraje związkowe powoli "nadrabiają zaległości", jednak różnice w porównaniu z zachodem Niemiec nadal są widoczne. Wschód Niemiec może co prawda pochwalić się wzrostem gospodarczym, lecz równocześnie w wielu regionach panuje masowe bezrobocie, co sprawia, że powoli się one wyludniają. Sama to kiedyś zaobserwowałam, będąc na samym wschodzie Niemiec. W pewnym miasteczku widziałam na ulicach prawie tylko starszych ludzi.

We Frankfurcie nad Menem odbyły się trzydniowe uroczystości, których punktem kulminacyjnym był koncert w operze. Tam swoją przemowę wygłosił prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck.Mosty świetlne nad Menem symbolizujące jedność


Fajerwerki nad siedzibą parlamentu w Berlinie


Obchody święta Jedności Niemiec w Berlinie


Kanclerz Angela Merkel składa swój podpis w Złotej Księdze miasta Frankfurt, z lewej strony prezydent Joachim Gauck


świętowanie we Frankfurcie nad Menem

A jak wypada porównanie zachodu i wschodu Niemiec?

Na wschodzie Niemiec produkt krajowy brutto wynosi 67% poziomu zachodniego.

Na wschodzie w latach 1990-1994 liczba urodzeń spadła ze 163.000 na tylko 71.000, po 2000 roku liczba ta jednak wzrosła, podczas gdy na zachodzie Niemiec nieprzerwanie spada. Na wschodzie więcej dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich, np. w Saksonii-Anhalt wskaźnik ten wynosi ponad 50%.

Zmiany demograficzne widać przede wszystkim we wschodnich krajach związkowych. Udział starszych ludzi w populacji w wielu regionach wynosi dwa razy tyle ile na zachodzie.

Zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie wzrosła liczba osób pracujących na część etatu. To na wschodzie Niemiec kobiety częściej pracują na pełen etat. Wynika to z uwarunkowań ustrojowych: na zachodzie kobieta często nie mogła zabezpieczyć się finansowo, ponieważ mąż mógł jej zabronić pracować. Natomiast na wschodzie, w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej, równouprawnienie kobiet zostało zapisane w konstytucji. Była to podstawa do integracji kobiet na rynku pracy. W 1989 roku pracowało ponad 90% tamtejszych kobiet, tak więc bardzo mała liczba zajmowała się tylko domem.

Tutaj możecie przeczytać więcej o porównaniu wschodu i zachodu Niemiec:

Jobs, Geburten und Gewicht in Ost und West

Galeria zdjęć

15 komentarzy:

 1. Te mosty świetlne dają na prawdę fantastyczny efekt!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też spodobał mi się ten pomysł

   Usuń
  2. Cudowny widok... W ogóle to musiały być niesamowite uroczystości...

   Usuń
 2. To już tyle lat minęło a ja mam wciąż mam w głowie obrazy upadającego muru...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy artykuł.

  Skąd skopiowany?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że ciekawy. Ja nigdy nie kopiuję tekstów. Pod moim tekstem jest źródło, z którego korzystałam przy pisaniu. Jeśli z czegoś korzystam, to podaję źródło :) Inaczej popełniałabym przestępstwo.

   Usuń
  2. Też ludzie mają pomysły! Skąd w ogóle myśl, że jak świetny tekst, to od razu skopiowany?!

   Usuń
  3. To daje do myślenia, prawda? Smutne, no ale tacy są ludzie...

   Usuń
  4. Nie tacy są ludzie, a taki jest pani "talent". Po prostu nie podejrzewam panią o samodzielne pisanie tekstów na bloga. Może po prostu ktoś pisze za panią?

   Usuń
  5. Nawet nie będę komentować tych bzdur. Nie zna się mnie, ale ocenia - super... Tak się składa, że mam duży talent do pisania, no ale żeby to wiedzieć, trzeba mnie właśnie znać.

   Usuń
 4. To porównanie przypomina mi trochę Polskę, w której też można by znaleźć podobny podział. Trochę to smutne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiła mnie informacja, że mężowie z zachodnich Niemiec mogli nie pozwalać swoim żonom na pracę, możesz napisać o tym coś więcej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to będzie kolejny post. Dzisiaj będzie post o moich pierwszych doświadczeniach z uchodźcami :)

   Usuń