piątek, 19 lutego 2016

Co pojawi się na blogu w kolejnych miesiącach?

Dzisiaj kilka słów o tym, co planuję dla Czytelników w kolejnych miesiącach.1. Tak jak zapowiedziałam na początku roku, pierwszego i dziesiątego dnia każdego miesiąca będą nadal ukazywać się posty z serii "Rok z językiem niemieckim". W marcu będzie do poczytania post o podręcznikach do gramatyki oraz kolejny na temat metod nauki słówek. Polecę różne ciekawe sposoby zapamiętywania słownictwa.

2. Będzie kontynuowana seria "Słowa i konteksty".

3. W kwietniu ukaże się mój pierwszy e-book pt. "Zbiór ćwiczeń różnych". Wszystkie ćwiczenia są opracowane przeze mnie (już gotowe i tylko czekają na publikację). Oprócz ćwiczeń do gramatyki i słownictwa będzie również rozdział z tłumaczeniami na różne poziomy. Na końcu rozwiązania, aby każdy mógł sobie sam sprawdzić. E-book na pewno zostanie wydany również w wersji papierowej.

4. Wiosną rozpocznę serię pt. "Codzienne sytuacje" - to będzie właśnie to, czego brak odczuwają często Polacy mieszkający w kraju niemieckojęzycznym, czyli różne słówka i zwroty (wydawałoby się, że proste, potrzebne w dniu codziennym), których jednak nie ma w podręcznikach.

5. W kwietniu pojawi się pierwszy odcinek serialu pt. "Magda w Niemczech" :) nie będzie to jednak serial jak w telewizji, lecz coś do poczytania. Coś pomiędzy serialem a kabaretem :)

6. Pod koniec roku zacznę organizować kursy online. Chętnie zrobiłabym to już teraz, ale brak czasu mi to uniemożliwia. Tematy kursów, nad jakimi pracuję, to np. "Niemieckie czasowniki", "Budowa zdania" czy "Słowotwórstwo w języku niemieckim". W 2017 roku ukaże się e-book na temat słowotwórstwa z licznymi tekstami i przykładami.


Kto by się wtedy spodziewał, że germanistką zostanę? 

13 komentarzy:

 1. Ojej! Czekam z niecierpliwością! Akurat poruszasz tematy, które mnie niezwykle interesują. Tak trzymaj. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super! Jestem pełna podziwu i z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiste spostrzeżenia autorki są miłym urozmaiceniem w gąszczu obcej gramatyki, słówek i zwrotów. Sama też jestem często bohaterką komedii omyłek. Tylko nie wiadomu czy się śmiać czy płakać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bin der gleichen Meinung. Die Regeln der deutschen Sprache sind verhältnismäßig leicht zu fassen (dies gilt übrigens für alle indoeuropäischen Sprachen). Zur Ergänzung des Wortschatzes dient dagegen ein Wörterbuch. Die besseren von ihnen enthalten auch die entsprechenden Redewendungen, d. h. auf welche Weise sowie in welchem Kontext das angegebene Stichwort zu verwenden ist bzw. verwendet werden kann (vom-kielce-radom-gebiet-aus).

   Usuń
  2. Reguły gramatyczne języka niemieckiego są stosunkowo łatwe do zrozumienia. Dobry słownik poszerzy twoje słownictwo. WOOOW !
   Całe życie czekałem na takie olśnienie, dziękuję na kolanach !

   Usuń
  3. @Anonimowy 22 lutego 2016 21:05

   ??? Do czego ty to właściwie mówisz? Aha, i "nie dobry słownik poszerzy słownictwo", lecz każdy słownik, natomiast te lepsze z nich wskażą dodatkowo odpowiednie użycie danego słowa (z czym z tego co widzę choćby po tutejszych komentarzach niektórzy mają problem; nawiasem mówiąc częstokroć dotyczy on także własnego języka; vom-kielce-radom-gebiet-aus).

   Usuń
  4. Nie każdy słownik jest dobry :)

   Usuń
  5. Wie mit allem. Trudno chyba oczekiwać czegoś dobrego po powiedzmy jakimś kolorowanym chłamie w cenie 10 zł leżącym w markecie obok jakichś głupawych harlekinów (choć oczywiście i tu jak zawsze i wszędzie mogą zdarzać się wyjątki; vom-kielce-radom-gebiet-aus).

   Usuń
 4. Dezyderiusz Ch23 lutego 2016 15:55

  Słodkie zdjęcie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakie urocze zdjęcie.:)
  Tematy na ten rok zapowiadają się bardzo ciekawie. Z chęcią będę zaglądać, choć właściwie nie mam do czynienia z niemieckim. Gratuluję przyszłych publikacji.:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczny bobas z Pani był :P
  Zapowiada się ciekawie, czekam z niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń