poniedziałek, 1 lutego 2016

Rok z językiem niemieckim: luty (1)

Dzisiaj czas na materiały do nauki języka niemieckiego. Na rynku jest ich tak wiele, że zdecydowałam, że przedstawię moje ulubione podręczniki, które z czystym sumieniem mogę polecić. Podzieliłam je na poziomy A, B i C (od najłatwiejszego do najtrudniejszego). Dzisiaj przedstawię wybrane materiały do nauki na poziomy A1 i A2.
Jak wybrać dobre materiały do nauki? Nie jest to łatwe, tym bardziej że do niemieckiego jest ich bardzo duża ilość. Może kilka rad:

1. Zapytaj kogoś, kto skutecznie nauczył się języka. Z jakich materiałów korzystał?
2. Poczytaj dobre blogi językowe, tam najczęściej znajdują się recenzje i polecenia.
3. Oczywiście zapytaj nauczyciela.
4. Odwiedź księgarnię językową i antykwariat.
5. Zawsze możesz zapytać mnie :)

Przedstawiam Wam podręczniki, z których sama uczę moich uczniów i z których korzystam, najczęściej od dawna. Muszę przyznać, że jestem maniaczką "testowania" nowych podręczników. Non stop ukazuje się coś nowego, non stop coś kupuję, a jednak stosunkowo niewiele jest podręczników, z jakich naprawdę jestem zadowolona. Tu je prezentuję:


 • Na początek dwa podręczniki, którymi od początku byłam zachwycona. Z niecierpliwością czekam na kolejne części. Są to podręczniki wydawnictwa Mildenberger: "Das Übungsheft I. Willkommen in Deutschland. Deutsch als Zweitsprache" (64 strony, cena: 6,95 euro) oraz "Das Übungsheft II. Willkommen in Deutschland. Deutsch als Zweitsprache" (64 strony, cena 6,95 euro). Podręczniki wprowadzają praktyczne słownictwo, a także gramatykę, ale w sposób "od przykładów do reguły". 


Poszczególne rodzajniki zawsze zaznaczane są jednym kolorem, a wszelkie wyjątki gramatyczne są oznaczone. Ilustracje są jednoznaczne, a każdy podręcznik zawiera dodatek ze słówkami wydrukowany na twardym papierze, który można wyrwać i powiesić np. w pokoju.Zdjęcia


 • Od wielu lat korzystam z podręczników "alles klar" wydawnictwa WSiP. Mam starsze wydania, nie najnowsze, lecz domyślam się, że różnica jest niewielka, jak to najczęściej bywa. 
Zdjęcia


 • Podręczniki "Menschen A1/1" i "Menschen A1/2" wydawnictwa Hueber. Muszę przyznać, że nie korzystam z podręczników, lecz z zeszytów ćwiczeń. Bardzo je cenię, chociaż seria nie jest specjalnie kreatywna - nie można jednak pod żadnym pozorem powiedzieć, że jest zła. Podoba mi się m.in. to, że w każdym rozdziale jest słowniczek z miejscem do tłumaczenia słówek na swój język, a także seria do czytania w kilku odcinkach. Zeszyty ćwiczeń mają odpowiednio 112 stron (cena 8,49 euro) i 108 stron (cena 8,49 euro). Na amazonie jest podgląd kilku przykładowych stron:

Menschen A1.1

Menschen A1.2


 • Podręczniki "Begegnungen A1" i "Begegnungen A2" wydawnictwa Schubert (odpowiednio: 238 stron, cena: 24,50 euro i 266 stron, cena: 24,50 euro). Jest to podręcznik z ćwiczeniami w jednym tomie, do każdego dołączone są 2 płyty CD. Każde zagadnienie gramatyczne jest tu potraktowane bardzo szczegółowo, a jeden rozdział to około 35 stron. Na tych podręcznikach można również bardzo podciągnąć słownictwo. 
Zdjęcia


 • "Top Tipp Deutsch" wydawnictwa Booksbaum na poziomy A1 i A2. Każdy ma około 250 stron i składa się z 16 rozdziałów. Kupiłam je na stronie wydawnictwa i zapłaciłam za każdy 24,80 euro. Składają się z podręcznika i ćwiczeń w jednym tomie. Podręczniki bardzo mi się spodobały, ponieważ wiedza jest podana w dosyć ciekawy sposób, a ćwiczeń jest całkiem sporo. Na stronie wydawnictwa Booksbaum możecie zobaczyć spis treści do obu części:


 DaF/DaZ-BuecherZdjęcia


 • Seria "Wortschatz üben. Meine Welt auf Deutsch" - jest to seria podręczników wydawnictwa Klett, mają one około 50 stron i kosztują 7,99 euro - 9,99 euro, zależy od tomu. Ja mam następujące:


"Mein Tag - In der Schule - Zu Hause", podgląd na amazonie:

Mein Tag - In der Schule - Zu Hause


"Einkaufen - Mein Körper - In der Stadt", podgląd na amazonie:

Einkaufen - Mein Koerper - In der Stadt


"Freizeit - Mein Jahr - Feste", podgląd na amazonie:

Freizeit - Mein Jahr - Feste


Bardzo polecam tę serię, jestem z niej zadowolona. Jest ona przeznaczona dla dzieci, zawiera dużą ilość kolorowych ilustracji i ćwiczenia różnego rodzaju do podstawowego słownictwa.


 • Seria "Deutsch üben" wydawnictwa Hueber. Mam z niej na razie dwie części: "Wortschatz & Grammatik A1" (116 stron, cena: 10,99 zł) oraz "Wortschatz & Grammatik A2" (128 stron, cena: 10,99 zł), kolejne części są w drodze. Książki podzielone są na dwie części: słownictwo i gramatykę. Moim zdaniem materiał jest opracowany w ciekawy sposób. Korzystałam z tych podręczników na lekcjach i moi uczniowie całkiem dobrze się bawili przy tych ćwiczeniach. 

Na amazonie jest wgląd do obu podręczników:

Wortschatz & Grammatik A1

Wortschatz & Grammatik A2
 • "Spielerisch Deutsch lernen. Grundwortschatz-Rätsel für das 1. Schuljahr" (40 stron, cena: 9,99 euro). Pierwsza część podręcznika z zagadkami pomagającymi przyswoić podstawowe słownictwo. Pogląd kilku przykładowych stron:


Grundwortschatz-Raetsel fuer das 1. Schuljahr • "Spielerisch Deutsch lernen. Grundwortschatz-Rätsel für das 2. Schuljahr" wydawnictwa Hueber (40 stron, cena: 9,99 euro). Podręcznik jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci uczących się niemieckiego w kraju niemieckojęzycznym, ale można go z powodzeniem stosować również na lekcjach DaF, nie tylko DaZ. Pełno jest tu ciekawych zagadek, zabaw językowych. Na amazonie możecie zobaczyć przykładowe strony:


Grundwortschatz-Raetsel fuer das 2. Schuljahr


Zdjęcia


 1. "Spielerisch Deutsch lernen. Wortschatz und Grammatik. Lernstufe 1" (32 strony, cena: 9,99 euro) wyd. Hueber. Wstęp do słownictwa i gramatyki, coś dobrego na sam początek nauki języka. Jest to pierwsza część serii przeznaczonej dla dzieci. Na amazonie można zobaczyć podgląd kilku stron:


Spielerisch Deutsch lernen. Lernstufe 1 • "Spielerisch Deutsch lernen. Wortschatzerweiterung und Grammatik. Lernstufe 2" (32 strony, cena: 9,99 euro), "Spielerisch Deutsch lernen. Wortschatzerweiterung und Grammatik. Lernstufe 3" (32 strony, cena: 9,99 euro) wydawnictwa Hueber - kontynuacja z kolejnymi tematami gramatycznymi i do nauki słownictwa podstawowego. Na amazonie można zobaczyć przykładowe strony:


Spielerisch Deutsch lernen. Lernstufe 2

Spielerisch Deutsch lernen. Lernstufe 3
 • "Spielerisch Deutsch lernen. Lieder und Reime" (36 stron, cena: 15,99 zł). Podręcznik z piosenkami i wierszykami, dołączona jest płyta CD. Zbiór ciekawych piosenek pomagających przyswojenie podstawowego słownictwa. W książce do każdej piosenki znajdują się obrazki do kolorowania, które można skopiować dla uczniów. Podgląd na amazonie:


Spielerisch Deutsch lernen. Lieder und Reime


 • "Bärenstärke. Schreibspiele. Wortschatz üben" (32 strony, obecnie można kupić chyba tylko używaną książkę) wydawnictwa Tessloff. 

Ćwiczenia te są pomocne w nauce pisania po niemiecku, możemy je wykorzystać także na zwykłych lekcjach DaF. Są krzyżówki, komiksy, różne kreatywne ćwiczenia. Na amazonie można zobaczyć przykładowe strony:

Schreibspiele


 • "Bärenstärke. Lesespiele. Lesen und verstehen" (32 strony, obecnie można kupić chyba tylko używane). Jak sama nazwa wskazuje, podręcznik służy do nauki czytania ze zrozumieniem. Nie są to jednak czytanki, lecz raczej zbiór kreatywnych ćwiczeń. Na amazonie są do obejrzenia przykładowe strony:


Lesespiele


 • "Ich lerne Deutsch Band 1: Systematische Sprachförderung für DaZ in der Grundschule" (44 strony, cena: 13,50 euro). Jak sama nazwa wskazuje, podręcznik przeznaczony dla uczniów ze szkoły podstawowej. Można wykorzystywać również na zwykłych lekcjach DaF. W kreatywny, ciekawy sposób są tu przedstawione tematy: Zahlen, Farben, Körper, Kleidung, Tiere, Lebensmittel, Familie, Schule, Haus. 


Zdjęcie


 • "Xalando Training Deutsch. Fördermaterial für den Deutschunterricht" (48 stron, cena: 7,50 euro) wydawnictwa Schöningh. Ćwiczenia przede wszystkim dla dzieci, bazują one na obrazkach do kolorowania i pomagają w nauce podstawowego słownictwa. Zdjęcia


 • Książeczki z ćwiczeniami gramatycznymi "Deutsch - ganz einfach. Deutsch als Fremdsprache - Grammatik 1" i "Deutsch - ganz einfach. Deutsch als Fremdsprache - Grammatik 2" wydawnictwa Westermann Lernspiel (każda zawiera 32 strony, cena: 6 euro). Książeczki zawierają bardzo ciekawe ćwiczenia gramatyczne odpowiednie na poziomy A1, A2. Ćwiczenia nie są nużące, moim uczniom się podobają. Zdjęcia

10 stycznia poczytacie o podręcznikach na poziomy B1-C2.

A jakich podręczników dla początkujących Wy używacie? Jakie znacie?

13 komentarzy:

 1. Witam, jakie podręczniki poleciła by Pani osobie która jest dorosła i chce powtórzyć niemiecki ale powiedzmy że nie potrzebuje podręcznika do szkoły podstawowej :)
  Pozdrawiam, Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu jest dużo podręczników dla dorosłych, gdyż uczę głównie ich, dzieci rzadko. Polecam np. "Begegnungen" :)

   Usuń
 2. A co Pani sądzi o stareńkim Repetytorium Gramayycznym S. Bęzy? :-) zbyt mocno się postarzał, czy wciąż można korzystać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej można :) Sama ciągle z niego uczę. Nie bez powodu ciągle jest w sprzedaży. Będzie o nim jeszcze w osobnym poście z podręcznikami do gramatyki :)

   Usuń
 3. Kiedyś myślałem, że opanowanie języka niemieckiego jest niemal niemożliwe - dzisiaj już wiem, że jest to wykonalne lecz wymaga wiele pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wszystko. Bez pracy nie ma kołaczy :)

   Usuń
 4. Większość tych książek znam, ale nie słyszałam w ogóle o książkach wydawnictwa Mildenberger i Westermann Lernspiel. Zaciekawiła mnie także seria "Wortschatz üben. Meine Welt auf Deutsch"

  Z "Alles klar" też korzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super wpis! Zawsze fajnie podejrzeć warsztat pracy innego nauczyciela :) Sama bardzo lubię i polecam Begegnungen (a znam ją też z polecania!), seria Deutsch ueben z Huebera też jest super, chociaż raczej nadaje się dla nauczyciela niż ucznia. Tzn te początkowe poziomy przerabia się bardzo szybko. Alles klar miałam w liceum, sama czasem korzystam z niektórych lekcji z tych podręczników, chociaż wielu nauczycieli niemieckiego nie przepada za tą serią. Menschen mam na oku, ale jeszcze jej nie przerabiałam. Spielerisch Deutsch lernen jest ok, chociaż bardzo mało z niej korzystałam.

  Jestem bardzo ciekawa kolejnych polecanek :)

  PS Udało Ci się upolować "Grammatik? Kein Problem!"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, mam już od jakiegoś czasu :) będzie jeszcze osobny post o podręcznikach do gramatyki :)

   Usuń
 6. Czekam z niecierpliwością na wpis o podręcznikach na poziomie B1-B2, 10 lutego się pojawi ?:)
  Pozdrawiam.

  P.S.Kawał dobrej roboty.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super wpis. Jestem początkująca ale już zamówiłam książki.
  Dziękuje i Pozdrawiam Wszystkich :)

  OdpowiedzUsuń