Życzenia i opinie

Stworzyłam tę stronę, aby Czytelnicy mogli tu napisać, o czym chcieliby poczytać na blogu. Możecie również pisać, jakie słówka czy struktury gramatyczne chcielibyście poznać.

Życzenia często pojawiają się w komentarzach pod postami, ale łatwiej będzie mi je spełnić, kiedy będą pisane w jednym miejscu, czyli właśnie na tej podstronie.

Czekam także na Wasze opinie dotyczące bloga.

O czym chcielibyście poczytać? 

Co jest dla Was ciekawe z gramatyki, ze słownictwa, z kultury?

Co chcielibyście wiedzieć o mnie? 

Czy jest coś, czego brakuje na blogu? 

Czego nie wiecie o Niemczech i o Niemcach? 

36 komentarzy:

 1. Ja bym chętnie poczytała o miejscowości i regionie, w którym mieszkasz. Wiem, że już trochę takich postów było, ale im więcej, tym lepiej :). Jak widać po moim blogu lubię też różne ciekawostki, więc chętnie obejrzałabym zdjęcia/poczytałabym jeśli jest u Ciebie coś innego/ciekawego/typowego dla Traben-Trarbach - takie newsy z pierwszej ręki :). Może jakieś znane postacie są z nim związane, może w okolicy wydarzyło się coś ciekawego? Bardzo lubię też te Twoje posty ze słówkami, które sama zebrałaś, do dziś pamiętam Eis am Stiel, chociaż jak wpisałam tę frazę w wyszukiwarkę, to wyskoczyło mi też coś innego ;). Ogólne wrażenia i doświadczenia z życia w Niemczech na co dzień też bardzo chętnie czytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, jest tu wiele ciekawych rzeczy. Pomysły mam już od dłuższego czasu, ale trudno mi ogarnąć się z czasem. Pomysłów na posty mam tyle wypisanych, że wystarczyłoby na kilka lat :) O moim miasteczku się pojawią, oczywiście :)

   Usuń
 2. Ja chętnie poczytałbym o mówieniu w języku obcym. Jak autorka bloga poradziła sobie i jak osiągnęła płynność w mówieniu w języku niemieckim.
  O sposobach poprawiania wysławiania się, o doświadczeniach w doskonaleniu mówienia, czy czytanie książek na głos pomaga w szlifowaniu mówienia itd.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie poczytałabym sobie posty o życiu codziennym Niemców, o jakichś specyficznych zwyczajach niespotykanych w Polsce, np. słyszałam o obdarowywaniu pierwszoklasistów słodyczami itp., więc również słownictwo z tym związane byłoby dobrze poznać. Idiomy czy też codzienne, potoczne powiedzonka, skróty, anglicyzmy, których w podręcznikach się nie uświadczy, to też bardzo pożyteczna wiedza. Ta ostatnia jedzeniowa seria naprawdę ciekawa. Jak i wszystko na Twoim blogu. Chwaliłam Autorkę kiedyś, chwalę i teraz. Kawał świetnej roboty. Dziękuję bardzo jeszcze raz. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również dziękuję. Post o anglicyzmach jest w przygotowaniu, będzie niedługo. O życiu codziennym Niemców też na pewno napiszę :)

   Usuń
 4. Od czasu do czasu poczytałbym podsumowanie nowości z niemieckich filmów i muzyki. Trochę się tam dzieje, a bez śledzenia jakichś portali niemieckich trudno o takie informacje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Poczytałabym chętnie o czasownikach rozdzielnie zlozonych, np. slowko kommen z różnymi przedrostkami. Użycie w zdaniu i znaczenie polskie. A moze jak będziesz miała chwilke taka lista najważniejszych czasowników z tlumaczeniem polskim, które Niemcy używają czesto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasowniki z przedrostkami będą, pracuję nad postami. Już kilka się pojawiło, np. do czasowników zawierających "arbeiten" czy "nehmen" :)

   Usuń
 6. Ja poproszę obszerny post nt. wakacji w Niemczech. Jestem bardzo ciekawa, jak to wygląda w Niemczech. Fajnie byłoby poczytać także o świętach niemieckich. Nie tylko o tych narodowych, ale też np. o Rosenmontag.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak czytam ksiązki po niemiecku to często natrafiam na bardzo rzadko spotykane słówka np. spornen, Spatenstich, keulen. Zastanawiam się, jak organizować sobie takie słownictwo, które trafia się bardzo rzadko. Jak Pani radzi sobie z rzadko występującym słownictwem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście ciekawe słowa, faktycznie w książkach spotyka się ich dużo. Będzie post na ten temat :)

   Usuń
 8. Mieszkam w Niemczech od ok roku, wiec moje doswiadczenie z niemieckim nie jest za wielkie. Ostatnio moj szef uzyl slow: "raus tun" i "rein tun" jako wyjac i wlozyc. Co wiecej nie tylko w tym znaczeniu slyszalam te okreslania (raus, rein i los). Czy moze Pani cos wiecej na ten temat napisac

  OdpowiedzUsuń
 9. super strona, prosze o czasowniki rozdzielnie złożone, danuta

  OdpowiedzUsuń
 10. Hej Magda, niestety nie mogę znaleźć do ciebie maila, a z kolei nie chcę też Ci tu spamować. Niedawno trafiłam na post „czego nie uczyć się w języku niemieckim” http://agnieszkadrummer.wordpress.com/2010/02/04/czego-sie-nie-uczyc/?relatedposts_hit=1&relatedposts_origin=4200&relatedposts_position=1 i bardzo bym Cię prosiła o post, który w jakiś sposób mógłby się do niego odnieść. Czy po tylu latach w Niemczech, również zauwazyłaś bardziej i mniej użyteczne rzeczy? Ogromnie zależy mi na Twoim zdaniu. Byłoby super, gdybyś znalazła czas na post o takiej tematyce. Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja chętnie bym się dowiedział czegoś o światopoglądzie Niemców.
  O ich stosunku do II wojny światowej, Europy, Unii Europejskiej i krajów unijnych, imigrantów, mniejszości muzułmańskich w Niemczech oraz ich stosunku i wyobrażeniach odnośnie Polski i Polaków.
  Sądzę, że to istotne co ludzie myślą o otaczającym ich świecie.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Rzeczą, która z kolei mnie interesuje, jest kwestia ewentualnego rasizmu wśród Niemców. Od razu wyjaśniam, iż pod pojęciem rasizmu rozumiem nie tylko niechęć do przedstawicieli innej ludzkiej rasy w dosłownym znaczeniu, czyli np. do "czarnych" lub "żółtych". Bardziej chodzi mi o podobne negatywne zjawisko w stosunku do obcokrajowców "białych", a z oczywistych względów przede wszystkim do Polaków. Czy ono istnieje? Jeśli tak, to w jakim zakresie? W jakich środowiskach? (pewnie dna społecznego, jak wszystkie stereotypowe uprzedzenia).

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem ciekawa czy mogłabyś polecić jakieś dobre i ciekawe filmy i książki niemieckie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy są możliwe nauki języka niemieckiego na skypie? Ile kosztują? Ile trwają? Jak często ? pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 15. Tak sobie pomyślałem dziś rano, że miło było by dowiedzieć się z Twojej strony czegoś na temat szkolnictwa w Niemczech.
  Jak jest zbudowany niemiecki system szkolnictwa?
  Jakie ma wg Ciebie wady i zalety?
  W czym radzi sobie lepiej od polskiego (podejrzewam, że we wszystkim bo u nas edukacja woła o pomstę do nieba) a w czym gorzej?

  Kiedyś słuchałem audycji w radiu na temat rynku pracy dla młodych ludzi i pani prof. Joanna Tyrowicz, której wypowiedzi bardzo cenię powiedziała: "Chyba jedynym krajem na świecie w którym młodzi nie mają problemu z wejściem na rynek pracy są Niemcy (...) "
  Argumentowała tę wypowiedź zachwalając niemiecki system praktyk w szkołach, rzekomo nie można skończyć żadnej szkoły bez ukończenia obowiązkowych praktyk, które nie wyglądają tak jak u nas, że załatwia się na lewo jakąś pieczątkę, tylko młodzież/studenci mogą faktycznie nauczyć się zawodu w praktyce.
  Wiesz może coś więcej na temat systemu praktyk w niemieckim szkolnictwie? Słyszałem na temat tego systemu same pochlebne opinie i chciałbym sprawdzić czy rzeczywiście słusznie jest zachwalany.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem praktycznie wszystko, bo cały czas mam z tym dużo do czynienia :)
   Zgadzam się z tym, co napisałeś. W Niemczech rzeczywiście imponuje w szkołach to, że wykorzystanie wiedzy w praktyce jest takie ważne. Dodatkowo dobry jest fakt, że nie każdy robi maturę. Matura jest dla tych, którzy idą na studia i tak powinno być.

   Postaram się o tym napisać w następnym poście po drugiej serii skojarzeń.

   Usuń
  2. Hej. Przyszło mi jeszcze coś do głowy.

   Jak już jesteśmy przy edukacji i praktykach. To może by ten temat praktyk podpiąć pod jakiś większy, bardziej obszerny wpis o edukacji w Niemczech?
   Jestem również ciekaw jak wygląda edukacja dla dorosłych. Np gdy dorosły człowiek z wykształceniem, zawodowym, średnim czy też wyższym chciałby zmienić zawód, zrobić drugi fakultet itd. Czy uniwersytety prowadzą również studia zaoczne, podyplomowe lub też studia przez internet? Czy dorośli mają możliwość kształcenia się po godzinach pracy np w zawodach rzemieślniczych?

   Wydaje mi się, że w Polsce oferta szkół jest bardzo bogata, niestety dużo gorzej wypada z jakością kształcenia. Zastanawiam się na ile polski system edukacji jest podobny do niemieckiego.

   Swoją drogą... ostatnio czytałem gdzieś artykuł, wg którego w Niemcy odczuwają braki w kadrze uniwersyteckiej (ponoć szczególnie w kierunkach technicznych) i podobno chętnie przyjmują zagranicznych wykładowców umożliwiając im dokształcanie się w Niemczech.
   Nie wiem na ile to prawda na ile fikcja bo media często piszą różne bzdury, aaale gdzieś taki temat mi się ostatnio obił o uszy. Słyszałaś może coś o tym ?

   Mam przeczucie, że jestem trochę upierdliwy ale Twoje spostrzeżenia są dość cenne, więc nie waham się pytać ;-)

   Usuń
  3. Studia w Niemczech wyglądają całkiem inaczej niż w Polsce. Nie słyszałam nic o przyjmowaniu zagranicznych wykładowców, może ewentualnie na kierunki techniczne. Poszukam w Internecie

   Usuń
 16. Hej, mogłabyś napisać coś więcej o mentalności Niemców? Jak traktują Cię jako Polkę, czy łatwo się z nimi zaprzyjaźnić? Czytałam gdzieś, że Polki mają u nich powodzenie (jakiś artykuł o małżeństwach mieszanych), czy to prawda? Pytam oczywiście tak z ciekawości, śledzę Twojego bloga od jakiegoś czasu i podziwiam to ile pracy w niego wkładasz pomimo małej ilości czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wątpię w to, że Polki mają większe powodzenie niż Niemki. Może tak to wyglądać, ale moim zdaniem tak nie jest. Postaram się niedługo napisać o mentalności Niemców.

   Usuń
  2. Napiszę o tym 25 września w ramach akcji "W 80 blogów dookoła świata", bo taki jest temat :)

   Usuń
 17. Dzień dobry, uczę się niemieckiego w gimnazjum, mam 14 lat, jestem na poziomie B1, chciałabym korespondować z niemiecką nastolatką, czy może mi Pani pomóc? Z góry bardzo dziękuję :) Pozdrawiam serdecznie, Maja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałabym, ale nie wiem, czy mi się to uda, bo teraz mam kontakt raczej z dziećmi. Spróbuję jednak

   Usuń
 18. Witam
  szukam stron w internecie, gdzie mogłabym oglądać filmy z lektorem niemieckim oraz jednocześnie z niemieckimi napisami. Czy ktoś może mi coś polecić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam takie strony, ale działają one tylko w Niemczech. Może mediateka ZDF działa też w Polsce:

   http://www.ardmediathek.de/tv

   Usuń
 19. spróbuj tutaj: http://niemieckasofa.pl/cyklewyzwania/wieczor-serialem-niemiecku/

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam.
  Może ktoś z Was może mi polecić stowarzyszenia, firmy niemiecko-polskie w których mogłabym znaleźć pracę. Interesuje mnie praca związana z kulturą i edukacją. Mam doświadczenie w pracy z dziećmi , młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Pracując w szkole w Polsce jako nauczyciel, socjoterapeuta prowadziłam różnego rodzaju zajęcia. Współpracowałam również w Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej gdzie prowadziłam zajęcia dla kobiet zagrożonych wykluczeniem społecznym. Prowadziłam zajęcia rozwojowe dla kobiet w ramach arteterapii. Teraz chciałabym to wszystko ze sobą połączyć. Jeśli komuś z Was przychodzą na myśl jakieś organizacje, w których mogłabym realizować idee związane z powyższą tematyką to bardzo proszę o kontakt: tutaj albo pod adresem :pozytywniekm@wp.pl
  Będę bardzo wdzięczna za każde wskazówki.

  OdpowiedzUsuń
 21. Rewelacyjny blog! Będę zaglądała regularnie. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń